Yardım Teknik Destek

Teknik Destek

İnternete bağlanma problemlerinin farklı nedenleri olabilir. Sağlıklı bir internet bağlantısı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz: 

1. Modeminizi kapatıp açınız

 • Modeminizi belli aralıklarla kapatıp açarak zaman zaman yaşanabilecek geçici bağlantı ve hız sorunlarınızı giderebilirsiniz. 
 • ​Modeminizin fişini çekiniz, 30 saniye bekledikten sonra yeniden takarak ışıkların yanmasını bekleyin.

2. Modeminizin ışıklarını kontrol ediniz

 • Modem ışıklarının anlamları için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.
 • İnternete bağlanabilmeniz için Power ve WAN ışıklarının mutlaka yanıyor olması gerekmektedir.

 

 • Kablo bağlantılarınız doğruysa modeminizi tekrar başlatmayı deneyiniz. Bunun için modeminizin güç kaynağını çıkartıp 5 saniye kadar bekledikten sonra tekrar takınız.
   
 • PoE adaptör üzerinde ışık yanıyor mu? Yanmıyorsa elektrik bağlantısının kontrolünü sağlayınız. Farklı prize takmayı deneyiniz.
   
 • Kablolar doğru girişlere takılı mı? Çatıdan gelen PoE kısmına, Modem’e giden LAN kısmına takılı olduğundan emin olunuz.
   
 • Hala kullanım yapamıyorsanız modeminize bağlı elektriği kapatıp açınız, modem ışıkları yandıktan sonra internetinizin bağlantısını tekrar kontrol ediniz.

 

Rehber dökümanı indirmek için tıklayın

3. Kabloların modeminizin arkasında doğru yere takılı olduğundan emin olunuz.

​Yerine takılmamış ya da tam olarak oturmamış bir kablo görürseniz kabloyu zorlamadan ilgili porta takabilirsiniz. Bağlantıların (konnektörlerin) kırılmış olması durumunda çağrı merkezini arayarak destek alabilirsiniz.

4. Bilgisayarınızı ko​ntrol edi​n ​

 •  İnternete bağlanamama durumu, kullandığınız cihazlardan kaynaklanıyor olabilir. Birden fazla cihaz kullanıyorsanız (laptop, cep telefonu, tablet vb.) birinden internete bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol ediniz. Cihazlardan birisi internete  bağlanabiliyorsa, internete giremediğiniz cihazın ayarlarını kontrol etmelisiniz.
 • DNS ve PROXY ayarlarınızı varsayılan konuma getiriniz.

Kablosuz bağlantılarda yaşanan kopma ve hız sorunlarının en büyük sebebi çevresel faktörlerdir. 

Modeminizin ve bilgisayarınızın konumu

 • Kaliteli bir kablosuz bağlantı sağlayabilmek için modeminizin Müzik seti, mikrodalga, fırın, çamaşır/bulaşık makinesi, buzdolabı gibi elektronik cihazlardan uzakta konumlandırılması gerekir. Bu cihazlar sinyalinizi bloke edebilir ve bağlantınızda hız ve sorunlarına neden olabilir.
 • Modem ile bilgisayar arasındaki duvarların kalınlığı, çeşidi (tuğla perde beton vb)duvarlarda bulunan ısı, ses yalıtımı vb. etkenler, evin içerisinde bulunan aynalarda sinyalin cihazınıza ulaşmasını engelleyebilir ve bu durum bağlantınızda hız ve kopma sorunlarına yol açabilir.
 • Bu etkileri en aza indirebilmek için modeminizin bulunacağı konumu evin merkezine yakın bir noktada belirlemeniz mesaafenizi kısaltacak ve bu etkenlerden en az şekilde etkileneceksiniz.


Diğer kablosuz ağların etkisi

 • Kablosuz bağlantı kalitenizi etkileyecek diğer bir konu da etrafta bulunan diğer kablosuz bağlantılardır. Eğer sizin modeminiz etraftaki diğer modemlerle ortak bir kanal değerini kullanıyorsa, bağlantınız o kanalın yoğunluğundan etkilenir ve yavaşlık yaşarsınız. Hatta internet iletişiminiz yoğunluğa göre durma noktasına gelebilir.
 • Modeminizin kullanım kılavuzunu kullanarak modeminizin arayüzüne giriniz ve kablosuz bağlantı ayarlarından kablosuz kanal ayarınızı otomatiğe aldıktan sonra modeminizi kapatıp açınız. Sorun tekrarlarsa modeminizi sadece kapatıp açmanız modemin doğru sinyal kanalına geçmesi için yeterli olacaktır.​

Bağlantı hızınız; bağlanmaya çalıştığınız sitenin durumuna, kablosuz bağlantılarda modeme olan mesafeye ve çevresel faktörlere bağlıdır.

Modeminizi kapatıp açınız.
Modeminizi belli aralıklarla kapatıp açarak zaman zaman yaşanabilecek geçici bağlantı ve hız sorunlarını giderebilirsiniz. Modeminizin fişini çekip 30 saniye bekledikten sonra yeniden takarak ışıkların yanmasını bekleyiniz.

Başka siteleri kontrol ediniz.
Tek bir sitede sorun yaşıyorsanız bu durum bağlanmaya çalıştığınız siteden kaynaklanıyor olabilir.
Kablosuz bağlantılarda internete bağlandığınız cihazın modeme olan uzaklığı ve çevresel faktörler bağlantı hızınızı etkiler
Modeminizden uzak bir noktada internete bağlanmaya çalışıyorsanız, sinyal güçlendirici ürünler kullanılarak bağlantı hızınızı iyileştirebilirsiniz.

Hızınızı test ediniz.
Hızınızı www.speedtest.net üzerinden, server KKTCELL - NICOSIA olarak seçerek görüntüleyebilirsiniz. En doğru sonuca ulaşabilmek için arka planda kullanım yokken test yapmanızı öneririz.

Bağlantı Noktanız.
Modeme uzak bir yerden bağlantı kurmaya çalışıyorsanız sinyal seviyenizin zayıf olması mümkün ve bundan dolayı da yavaşlık yaşıyor olabilirsiniz.
Önerimiz sinyal seviyesinin yüksek olduğu noktada test yapmanız olacaktır. 
Farklı sitelere giriş yapılarak internetinizde sorun olup olmadığını test edebilirsiniz. (örn: Facebook’a girebiliyor fakat Instagram’a giremiyorsanız bu site bazlı sorun olabilir.)